Profil školy

Základná škola - Alapiskola v Drahňove je od 1.9.2017 plnoorganizovaná škola, od 1.08.2018 s právnou subjektivitou. Zabezpečuje vyučovací proces na primárnom stupni vzdelávania a vyučovací proces na nižšom sekundárnom stupni vzdelávania.
Priestorovo  sa nachádza v peknom prostredí kaštieľa niekdajšej rodiny Lónyaiovej.
V školskom roku 2021/2022 má 19 tried a 2 triedy ŠKD. Vyučovanie prebieha  v slovenskom jazyku a v maďarskom jazyku.
Slovenské oddelenie má 4 triedy primárneho vzdelávania a 5 tried sekundárneho vzdelávania,  maďarské oddelenie má  4 triedy primárneho vzdelávania, 5 tried sekundárneho vzdelávania a špeciálnu triedu - 7.ročník, variant A, variant B.
V škole pracujú dve triedy ŠKD, zvlášť pre žiakov slovenského a maďarského oddelenia. Pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami bola vytvorená špeciálna trieda s vyučovacím jazykom maďarským. V tomto školskom roku ešte pre nedostatok priestorov pretrváva zmennosť, v ročníkoch 2. a 3.  na slovenskom a na maďarskom oddelení v ročníkoch 2. a 3. vyučovanie sa rieši striedavo v polročnom intervale v odpoludňajších hodinách.

Školu v školskom roku 2021/2022 navštevuje 252 rómskych žiakov z obce, z ktorých  väčšina pochádza zo sociálne znevýhodneného, málopodnetného prostredia, z rodín s mnohými deťmi, kde rodičia sú väčšinou nezamestnaní.
Prichádzajúci prváci nenavštevovali MŠ, sú nezaškolení, nepripravení pre školskú dochádzku. Málopodnetné rodinné prostredie býva príčinou mentálnej zaostalosti žiakov. Škola v spolupráci so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického  poradenstva v  Michalovciach a s  Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva v Michalovciach rieši tento problém a podľa potreby sa žiaci s informovaným súhlasom rodičov preraďujú do špeciálnej triedy alebo integrujú v bežných triedach. Ide o žiakov s mentálnym postihom, ktorí sa vzdelávajú  podľa  variantu A alebo variantu B.

• Základná škola - Alapiskola Drahňov
    Hlavná 1, 07674 Drahňov